Visiting Professors z Children's Hospital of Eastern Ontario w Kanadzie

W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej przy ulicy Karowej, odbywały się wykłady i warsztaty praktyczne na temat aspektów etycznych związanych ze wspólnym podejmowaniem decyzji lekarza wraz z rodzicami pacjenta.

Wykłady zostały zrealizowane w ramach Zadania nr 1 VISITING PROFESSORS projektu WUM AID - Akademia Innowacyjnej Dydaktyki koordynowanego przez Biuro Jakości i Innowacyjności Kształcenia WUM.

Na zaproszenie dr hab. n. med. Renaty Bokiniec - Kierownika Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka oraz dr n. med. Joanny Seligi-Siweckiej wykłady poprowadzili: prof. Emanuela Ferretti oraz prof. Thierry Daboval - specjaliści z Children's Hospital of Eastern Ontario w Kanadzie. Są to światowej sławy neonatolodzy i bioetycy wykładający w University of Ottawa w Kanadzie. Posiadają liczne publikacje w wiodących czasopismach neonatologicznych i pediatrycznych. Są współautorami kanadyjskich rekomendacji dotyczących postępowania z noworodkiem urodzonym na granicy przeżycia. Specjalizują się również w szkoleniu personelu medycznego z zakresu komunikacji z rodzicami dzieci w stanie zagrożenia życia.

Podczas pobytu Profesorów w Warszawie zaplanowano dwa wykłady z zakresu bioetyki oraz warsztaty z komunikacji z rodzicami noworodków urodzonych z skrajnie małą masą ciała. Dodatkowo odbyło się spotkanie robocze dotyczące wdrażania różnych metod dydaktycznych z zakresu komunikacji z rodzicami pacjentów.